Microsoft ir spēris milzīgu soli atvērtu standartu izmantošanā. Lai MS Office atbilstu daudzajām valdības prasībām par atvērtu dokumentu standartu izmantošanu, jebkuram tiek piedāvāts lejupielādēt un iepazīties ar MS Office 2003 XML shēmām. Ko tas īsti nozīmē? To, ka beidzot ikvienam programmētājam ir iespēja veidot programmatūru, kas prot lasīt/rakstīt Office 2003 dokumentus, izmantojot Microsoft publicētās XML shēmas.

Viens no iemesliem šādai rīcībai varētu būt iepriekš pieminētās valdības prasības. Kādu laiku atpakaļ ES tika izvērtēti dažādi elektronisko dokumentu formāti un MS Office piedāvātais .doc formāts tika noraidīts tieši tā iemesla dēļ, ka būtībā nevienam nav nojausmas, kas šim lācītim ir vēderā. Attiecīgi - izvēloties .doc formātu valdības iestādes automātiski tiktu pakļautas MS risinājumiem. Ņemot vērā, ka valdību projektos parasti nauda ir stipri liela, laikam MS nekas cits neatlika, kā piekāpties un atvērt savus dokumentu formātus, lai nezaudētu ļoti plašu tirgu.

Tajā pašā laikā, ieguvēji būs daudz vairāk, nekā iesākumā varētu likties. Līdz ar šo dokumentu formātu atvēršanu, paveras iespējas burtiski jebkuram rakstīt savu biroja programmatūru. Lai arī tas neizklausās īpaši reāli, tomēr perfekts MS Office dokumentu atbalsts varētu tikt iestrādāts kaut vai tādos atvērtā koda produktos, kā AbiWord, OpenOffice, StarOffice un citos līdzīgos. Tādējādi līdz ar šo MS soli iegūs arī visi atvērtā koda produktu lietotāji - ja mums ir perfekts .doc, .xls un citu MS Office 2003 dokumentu formātu atbalsts, tad būtībā mums vairs nav vajadzības pēc dārgas biroja programmatūras - varam brīvi izmantot atvērtā koda rīkus. Tāpat varam izmantot XML shēmas, lai, piemēram, Word, Excel dokumentus ģenerētu no citām programmēšanas valodām, lai iegūtu atskaites. Varam izmantot kaut vai to pašu veco labo PHP.

Pašas XML shēmas var lejupielādēt Microsoft mājas lapā. Komplektā tiek iekļauts arī .chm palīdzības fails, kurā ir diezgan detalizēti aprakstīta gan Word, gan citu dokumentu veidošana.

Tā neko nedēļas noslēgums :)