Jau labu laiku atpakaļ parādījās informācija, ka viens no galvenajiem PHP izstrādātājiem Zend ir sācis darbu pie PHP ietvara (framework), kas būtu balstīts uz labo programmēšanas praksi, sarežģītu problēmu vienkāršiem risinājumiem, paaugstinātu PHP scenāriju drošību un visādi citādi pretendētu uz vietu korporatīvajā PHP izstrādē. Tie, kas baidās no vārda ietvars var īpaši nesatraukties, jo ietvara izstrādātāji ir pārliecināti, ka tā izmantošana lieki nesarežģīs izstrādi un būtībā tā kļūs vēl vienkāršāka un ērtāka, nekā līdz šim.

3. martā Zend ir laidis klajā pirmo publisko sava ietvara versiju. Tā kā tā ir tikai apskates versija (preview version), tad ne uz ko pārāk daudz laikam iesākumā nevajadzētu cerēt, taču ir vērā ņemamas lietas, kas liecina, ka šis projekts varētu dzīvot gana ilgi un veiksmīgi.

  • PHP5 un E_STRICT atbalsts
    Pēc definīcijas visiem ietvarā esošajiem scenārijiem ir jādarbojas izmantojot PHP5 objektorientētās iespējas un jābūt pilnībā atbilstošiem E_STRICT kļūdu ziņojumu līmenim. Tāpat katram atsevišķajam komponentam ir jābūt pieejamai API dokumentācijai un lietotāja dokumentācijai. Visi šie iemesli liek domāt, ka Zend orientējas uz tiešām kvalitatīva ietvara izstrādi, kas arī ir nepieciešams.
  • Modulāra struktūra
    Pēc pašu izstrādātāju sacītā ietvars būs pēc iespējas modulārs, lai katrs no tā lietotājiem varētu paņemt tik daudz vai pilnīgi pretēji tik maz, cik vien viņš vēlas. Tas nozīmē, ka izstrādātājam nebūs nepieciešamības iekļaut neskaitāmas bibliotēkas tikai tāpēc, lai izmantotu kādu mazu gabaliņu no ietvara.

Kopā lejupielādei tiek piedāvāts aptuveni 7MB lielu fails, kas satur gan API, gan lietotāja dokumentāciju, gan pašu koda bibliotēku un vēl vairākus piemērus. Palūkojoties pašā kodā var labi redzēt, ka tiek izpildīts solītais – viss ir rakstīts PHP5 stilā, aktīvi izmantojot objektorientētās programmēšanas principus.

Visā visumā ir diezgan patīkami redzēt, ka pats PHP izstrādātājs domā un cīnās, lai PHP izstrāde tiktu uztverta pēc iespējas nopietni arī korporatīvajā vidē. Lai arī šobrīd piedāvātais PHP ietvars ir pieejams praktiski tikai apskates versijā un jau pašā pirmajā versijā bija ieviesušās vairākas diezgan nepatīkamas kļūdas, ir cerības, ka viss ies uz labo pusi. Pagaidām gan vismaz savā darbā neredzu īsti pielietojumu tādam ietvaram, kāds tas ir tagad, taču, iespējams, ar laiku tas mainīsies un kādu daļiņu no visa lielā koda apjoma tomēr varēsim izmantot tīri veiksmīgi.

Tāpat Zend ir arī paspējis atvērt jaunu PHP izstrādātājiem veltītu sadaļu savā mājas lapā, kas nu jau satur vairākus vērtīgus rakstus par projektēšanas šabloniem (design patterns), PHP un Adobe FLEX integrāciju un citām vērtīgām lietām.