Nē, runa nebūs par nekārtībām mūsu valsts tieslietu sistēmā vai arestu par nozagtiem 20 latiem. Šis būs kārtējais ieraksts par naudas lietām un kredītiem.

Ņemot hipotekāro kredītu diezgan labi apzinājos, ka kredīta atmaksas iesākumā labu daļu no maksājuma summas saturēs tieši kredīta procentu atmaksa, vēlāk šī propocija mainīsies otrā virzienā, līdz kredīta procentu maksājumi saruks līdz minimumam tāpat, kā pamatsumma. Tā kā kredīta ņemšanas laikā aptuveni 3 gadus atpakaļ mani ienākumi nebija diži lieli, tad izvēlējos hipotekāro kredītu uz tajā laikā maksimālo termiņu – 30 gadiem. Jau toreiz pamanīju, ka kredīta procentu maksājumi salīdzinājumā pret kredīta pamatsummas apjomu ir nesalīdzināmi lielāki. Tajā laikā tam būtisku uzmanību nepievērsu.

Šobrīd, kad nu jau pāris reizes esmu arī veicis hipotekārā kredīta pamatsummas priekšlaicīgu dzēšanu, secināju, ka ir laiks arī samazināt kredīta termiņu. Tā vietā, lai bankai maksātu procentus atlikušos 27 gadus, nolēmu termiņu samazināt un maksāt nedaudz lielāku ikmēneša maksājumu.

1. solis – klientu menedžeris

Tā kā esmu veiksmīgi ticis pie bankas zelta klientu apkalpošanas programmas un man ir nozīmēts pašam savs klientu menedžeris, pirmais bija zvans menedžerim, lai aptaujātos, kā tas notiek un ko viņi par to vispār saka. Patiesībā klientu menedžera reakcija mani pārsteidza. Sarunā visu laiku tika pieminēts, ka tas neesot to vērts, ka naudas vērtība visu laiku krītoties un ka viņi paši iesakot ņemt kredītu kaut vai uz 150 gadiem ar maksājumu 10 latu mēnesī.

Beigās tomēr pieklājības pēc un tāpēc, lai mani neatšūtu tomēr paskaidroja, ka viņi kredītu lietas nerisina, ar to jādodas pie kredītspeciālista, pie kura esmu paņēmis hipotekāro kredītu. Tā nu vēlreiz man tika paskaidrots, ka naudas vērtība visu laiku tikai krītoties un ka tas neesot to vērts, bet tas jau esot mans lēmums un man esot pašam jāizdara izvēle. Laipni atvadījos, pateicos par ieteikumiem.

Ja tā padomā ar vēsu prātu, patiesībā šāda bankas reakcija mani nepārsteidz, jo ir taču atšķirība, vai viņi garantētu peļņu saņem, piemēram, 20 vai 27 gadus :).

2. solis – kredītspeciālists

Dodos uz darbam tuvāko banku, lai uzrakstītu iesniegumu. Izrādās, ka jādodas pie sava kredītspeciālista, kas atrodas otrā Rīgas galā. Labi, lai būtu. Aizbraucu, uzrakstu iesniegumu par kredīta termiņa maiņu un ieminos, ka gatavojos arī dzēst daļu no pamatsummas. Attieksme – “Viss kārtībā, visu nokārtosim!”. Esmu aizbraucis pusceļā atpakaļ uz darbu, kad zvana kredītspeciālists – “ziniet, es te tā padomāju, varbūt to kredīta termiņa maiņu veicam pēc kredīta pamatsummas dzēšanas, lai uzreiz varētu samazināt par lielāku termiņu?”. Jā, lai būtu. Tā kā pamatsummas dzēšanai domātā nauda stāv depozītā, tad jāpagaida 7 dienas, līdz tā būs pieejama.

3. solis – kredītspeciālists, dublis 2

Pēc nedaudz vairāk kā nedēļas ierodos pie kredītspeciālista, lai uzrakstītu otru iesniegumu par kredīta pamatsummas dzēšanu. Process kā parasti aizņem 5 minūtes laika un jau tās pašas dienas pēcpusdienā daļa no kredīta pamatsummas ir dzēsta. Viss notiek pavisam vienkārši.

4. solis – gaidam pārrēķināto kredīta atmaksas grafiku

Nezinu, kādas ir procedūras bankā, taču kredīta atmaksas termiņa maiņa nenotika tik veikli kā pamatsummas atmaksa. Šoreiz nācās pagaidīt kādas 2 vai 3 dienas, līdz savā internetbankā pamanīju, ka ir kļuvis pieejams jaunais atmaksas grafiks. Izmaiņas ir interesantas. Nolēmu ka katru mēnesi bez problēmām varu atļauties maksāt par aptuveni 20Ls vairāk kā līdz šim, to arī norādīju rakstot iesniegumu.

Lai ērtāk būtu saprast izmaiņas, apkopoju tās tabuliņā, gluži kā to dara svara vērotāji:

Pirms Pēc
Ikmēneša maksājums 200 EUR 232 EUR
Kredīta pēdējais maksājums 10.02.2034 10.07.2026
Kopējā kredīta atmaksas summa (pamatsumma+procentu maksājumi) ~68 000 EUR ~53 000 EUR

Fināls

Lieki piebilst, ka samazinot termiņu par 7 ar pusi gadiem esmu apņēmies bankai nesamaksāt nieka 15 000 EUR procentu maksājumos. Te nu arī ir izskaidrojums par to, kāpēc klientu menedžeris mazliet mēģināja mani atrunāt no šāda soļa. Vienīgais mīnuss šim visam pasākumam ir tas, ka šāda kredīta atmaksas grafika maiņa manā gadījumā nebija bez maksas. Komisijas maksa par šādu pasākumu bija 40Ls, kas patiesībā nemaz nav tik daudz, ja salīdzinām ar izdevīgumu ilgtermiņā.

Stāsta morāle: ir vērts parēķināt, vai hipotekārā kredīta atmaksai tiešām ir nepieciešams tik garš termiņš, kā tas ir šobrīd.