Turpinam cīņu ar inflāciju? Liekas, ka nebūs tāda cilvēka, kas nebūtu dzirdējis par aicinājumiem veidot uzkrājumus, lai mazinātu apritē esošo naudas daudzumu un tādējādi cīnītos ar inflāciju. Lielais vairums cilvēku automātiski spirinās pretī un saka, ka nav jau jēgas naudu krāt, jo inflācija jau nez cik gadus no vietas ir lielāka par jebkura depozīta procentiem un tāpēc nauda pēc iespējas ātri ir jāiztērē.

Te nu nākas atgādināt par citiem ieguldījumu instrumentiem – gan akciju tirgu, gan dažādiem ieguldījumu fondiem, kas var sniegt stipri lielāku atdevi par inflāciju. Patiesībā šo ierakstu mani pamudināja uzrakstīt šīsdienas laikraksta Diena pirmajā lapā publicētais raksts par to, ka daļa no privātajiem nekustamo īpašumu tirgotājiem pārvirzot savus naudas līdzekļus no nekustamā īpašuma tirgus uz fondu tirgu, veicot ieguldījumus salīdzinoši maza riska ieguldījumu fondos ar atdevi aptuveni 10-15% gadā. Tāpat rakstā bija minēts, ka Parex Asset Management (fondu pārvaldnieks) šogad esot jau paspējis piesaistīt vairāk līdzekļus, nekā pagājušajā gadā kopā. Lai nu kā tur arī būtu ar lielajiem vīriem un lielajām summām, pastāstīšu, kā man iet ar savu naudas līdzekļu ieguldīšanu fondos.

Pirmo reizi ar akciju tirdzniecību es sastapos vēl mācoties vidusskolā, kādus, laikam, 8 gadus atpakaļ. Tad Rīgas Fondu birža organizēja iepazīšanās nedēļu, kuras laikā nebija jāmaksā nekādas komisijas maksas, tāpēc biržā varēja paspēlēties ar cenu svārstībām arī ar pavisam nelielām summām pilnīgi jebkurš interesents. Tā kā tajā laikā man vēl nebija 18 gadu, tad nācās visas lietas kārtot ar mammas palīdzību, bet tas neko diži netraucēja. Pēc nedēļas spēlēšanās ar Rīgas Fondu biržā kotētajām akcijām, biju nopelnījis aptuveni 10Ls ar starta kapitālu aptuveni 70Ls. Ja būtu jāmaksā visas komisijas maksas, tad, visticamāk, ieguvums būtu bijis tuvs nullei vai pat negatīvs. Tad gan akciju cenas bija stipri zemākas, nekā tagad, tāpēc arī varēju iegādāties lielāku akciju skaitu un pie mazām svārstībām jau varēju piefiksēt kaut kādu peļņu. Lai nu kā, pa šo nedēļu aptuveni sapratu, kā notiek akciju tirdzniecība un interese par šīm lietām man tā arī nav noplakusi līdz šim brīdim.

Jūlija sākumā izdomāju atkal paspēlēties. Šoreiz gan nevēlējos īpaši iedziļināties akciju tirgū un izvēlējos uzticēties ieguldījumu fondiem, visu fondu rezultāti bija gana interesanti, daži pagājušajā gadā pat lielījās ar 60 un vairāk procentus lielu peļņu. Tā kā uz brīdi bija mazliet brīvi naudas līdzekļi, tad izdomāju, ka varētu šim pasākumam atvēlēt 300 EUR.

Pirmais solis – dodos uz banku, lai atvērtu vērtspapīru kontu

Process pavisam nesāpīgs, 3Ls komisijas maksa, pāris parakstīti papīri un man ir vērtspapīru konts, kuru varu pilnībā apkalpot izmantojot savu internetbanku. Iesākumā papētīju bankas piedāvātos ieguldījumu fondus, paskatījos, kur nauda tiek ieguldīta, kādi ir iepriekšējo termiņu rezultāti. Nolēmu, ka nebūtu prātīgi visas olas likt vienā groziņā, tāpēc izvēlējos naudu ieguldīt divos dažādos ieguldījumu fondos vienādās daļās – katrā pa 150EUR.

Otrais solis – pērkam fondu apliecības

Fondu apliecību pirkšana patiesībā nav tik ātra – ir jāveic pirkuma uzdevums un tad aptuveni 2-3 dienu laikā tas tiek izpildīts. Tāpat ir jārēķinās, ka pārāk mazas summas fondos ieguldīt nav izdevīgi. Ja pareizi sarēķināju, tad manā bankā, lai nezaudētu uz minimālajām komisijas maksām ir vērts ieguldīt summas, kas lielākas par 300EUR. Tā kā nebija iedvesmas uzreiz spēlēties ar tik lielām summām, tad atļāvos mazliet arī zaudēt uz komisijas maksām. Kā nekā tas viss ir vairāk vai mazāk eksperiments, lai labāk saprastu kas un kā darbojas. Kā vienu no ieguldījumu fondiem izvēlējos austrumeiropas nekustamā īpašuma fondu, bet kā otru izvēlējos riskantāko no piedāvātajiem fondu fondiem (ieguldījumu fonds, kas veic ieguldījumus nevis akcijās, bet citos ieguldījumu fondos). Abi izvēlētie ieguldījuma fondi ir ar salīdzinoši augstu riska pakāpi, taču tas līdz ar to paver iespējas uz lielāku peļņu.

Trešais solis – gaidam rezultātus

Šeit nu sākas interesantākais process – fondu vērtība mainās katru dienu – interneta bankā ir iespējams katru dienu pēc plkst 14 apskatīt attiecīgās dienas rezultātus. Tad nu var droši apgalvot, ka, kopš esmu kļuvis par fondu apliecību īpašnieku, esmu arī neskaitāmas reizes biežāks interneta bankas apmeklētājs. Ir taču tik patīkami pēc smagas darba dienas vakarā ieiet interneta bankā un ieraudzīt, ka ieguldītā naudiņa ir pieaugusi par dažām procentu desmitdaļām. Protams, ja vien tā ir pieaugusi.

Risks

Ja ieguldījumos fondos nebūtu riska, visticamāk, ka bankas nemaz nepiedāvātu parastos depozītu pakalpojumus – visi cilvēki izvēlētos ieguldīt naudu fondos, jo redz tur peļņa ir lielāka. Patiesība ir skarba, ieguldot augstāka riska fondos tu pats arī riskē ar savu naudu. Tā kā es savā eksperimenta kārtā ieguldījumus veicu salīdzinoši augsta riska fondos, tad arī rēķinājos, ka ir iespējams arī negatīvs rezultāts.

Rezultāti

Tikko paskatījos sava konta izrakstu un secināju, ka ieguldījumus esmu veicis 6. jūlijā. Apritējuši ir gandrīz apaļi divi mēneši. Kāds tad ir rezultāts? Ieguldīju 300 EUR. Lai veiktu divu dažādu fondu apliecību pirkšanu, nācās šķirties no 10Ls (minimālā komisijas maksa 5Ls par katru darījumu), kuri tika atņemti no manas izvēlētās summas – 300 EUR. Tātad kopā fondu apliecības nopirku par 286 EUR. Biju plānojis, ka aptuveni mēneša vai divu laikā komisijas maksa būs atpelnīta, taču nekā. Fondu vērtība manāmi sasvārstījās uz nepareizo pusi un šobrīd manu fondu apliecību vērtība ir nokritusies līdz 268 EUR. Triviāla matemātika un rezultāts rokā – ieskaitot komisijas maksas kā zaudējumus, kopā esmu zaudējis 32 EUR. Rezultāts nav diez ko iepriecinošs, taču ir jārēķinās, ka īstermiņā var gadīties visādas svārstības. Labā ziņa ir tāda, ka pēc salīdzinoši strauja manu izvēlēto fondu apliecību vērtības krituma, šobrīd tiek saglabāta tendence vērtībai atkal celties augšup. Tā kā, iespējams, jau pavisam drīz arī sākotnēji izvirzīto mērķi par komisijas maksas atpelnīšanu būšu sasniedzis.

Secinājumi

Cerams, ka negatīvais rezultāts ir īslaicīgs. Ne velti visās 3. pensiju līmeņa reklāmās beigās saka, ka “vēsturiskais ienesīgums negarantē līdzvērtīgu ienesīgumu nākotnē”. Tāpat arī ar ieguldījumu fondiem – uz šo ieguldījumu līdzekli ir jāskatās ilgtermiņā. Tas, ka pāris mēnešus pieaugums ir negatīvs tikpat labi var kompensēties ar uzviju nākamajos pāris mēnešos. Tā, piemēram, mana izvēlētā fondu fonda ieteicamais ieguldījumu periods ir pat 7 gadi. Tad nu secinājums, ja gadījumā nav vēlmes riskēt un lieki naudas līdzekļi ir pieejami tikai īstermiņā, tad labāk izvēlēties kādu termiņdepozītu vai arī vienkārši krājkontu, kurā samierināties ar standarta procentu likmēm. Ja nu tomēr ir vēlme darboties ar ieguldījumu fondiem, tad laipni lūdzam, taču jārēķinās ar risku.