Ar varbūtības teoriju man universitātē gāja švaki, protams, pie tā vainoju savu pasniedzēju, kas nelikās īsti kompetenta. Varbūt tieši tāpēc man no kādas citas lekcijas prātā vienmēr ir aizķēries klasiskais joks par varbūtības teoriju. Grozā ir 9 melnas bumbiņas, bet 1 sarkana. Kāda ir varbūtība, ka vienu reizi izvelkot nejaušu bumbiņu no groza tā būs sarkanā krāsā? Atbilde ir pavisam vienkārša – 50%, jo ir tikai divi varianti vai nu izvilks to sarkano bumbiņu, vai neizvilks. Ja rēķina pēc varbūtības teorijas mēriem, tad varbūtība ir 10%.

Patiesībā pēc vakardienas brauciena mājup no darba mani aizķēra doma, cik reti cilvēki piedzīvo situācijas, kas pēc varbūtību teorijas mēriem ir mērāmi ar niecīgām varbūtībām. Laikam pie vainas ir mana matemātiskā domāšana, taču braucot ar auto es praktiski vienmēr pievēršu uzmanību priekšā braucošo auto numuriem. Tā nu laiku pa laikam salīdzināju priekšā braucošo auto numurus ar savējo un vienmēr, veicot šo salīdzināšanu, domāju, vai vispār ir iespējams, ka pa ielu brauc mašīnas, kurām numuri būtu pēc kārtas. Gadījumus, kad 2 jaunus auto nopērk viens pircējs un reizē izbrauc no dīlera stāvvietas neskaitīsim. Tuvākais numurs mana auto numuram (ieskaitot arī numura sērijas burtus), kuru biju līdz šim redzējis, atšķīrās par 50.

Ja jau runājam par varbūtības teoriju – cik liela ir varbūtība, ka priekšā braucošā auto numurs būs par vienu lielāks vai par vienu mazāks, nekā mana auto numurs? Ja atceramies joku par 50%, tad varam droši apgalvot, ka varbūtība kārtējo reizi būs 50% – vai nu priekšā braucošā auto numurs būs par vienu lielāks, nekā mana auto numurs, vai nebūs. Patiesībā izrādās, ka šī varbūtība ir pielīdzināma 0.0002% (pēc CSDD datiem Latvijā ir reģistrēti ~1 000 000 auto).

Smieklīgi tas ir līdz brīdim, kamēr tu tiešām ieraugi, ka aptuveni 2 gadus pēc sava auto iegādes tev uz ielas pa priekšu brauc auto, kura numura zīme ir par vienu lielāka, nekā tavējam, turklāt sakrīt arī numura sērijas burti. Tā nu vakar piedzīvoju faktu, ka mēdz izpildīties arī 0.0002% lielas varbūtības.

Ja tā nedaudz piedomā, tad tas mazliet arī sasaucas ar iepriekšējo ierakstu par Zelta drudzi – ja es tagad vēlreiz gribētu noķert tādu situāciju, ka man pa priekšu brauc auto, kura numurs ir vai nu par vienu lielāks vai par vienu mazāks, nekā manējas, tad mani māc ļoti lielas šaubas, ka man tas izdotos.

Pašās beigās vairs tikai bilde pierādījumam:
dsc00003.JPG