Kas ir Google Gadget?

Google Gadgets ir miniatūri rīki, kas piedāvā dinamisku saturu, kuru ir iespējams izvietot jebkurā mājas lapā. Šādi rīki var jūtami atvieglot darbu (darāmo darbu saraksti, valūtas pārveidotāji, kalendāri, kalkulatori) vai arī vienkārši ļauj sekot līdzi jaunumiem – ziņām, blogiem, u.c. Ja uz šiem rīkiem paskatās šauri tehniski, tad tās ir minimālas tīmekļa aplikācijas, kas darbojas uz tās izstrādātāja servera, bet citās mājas lapās tiek iekļautas ar iframe palīdzību. Tā kā aplikācija lapā tiek ievietota izmantojot iframe, tad tas uzreiz garantē, ka aplikācijas izstrādātājs nevarēs nekādi kaitēt lapai, kurā šis rīks ir izvietots. To, ka šādi rīki ir populāri var secināt kaut vai apskatoties Google Gadgets lapu, kurā angļu valodā ir pievienotas gandrīz 40 000 šādas miniatūras aplikācijas.

Triviāla Gadget izveide

No kā tad īsti sastāv šāds rīks? Patiesībā viss, kas ir vajadzīgs ir viens XML fails, kurā ir nodefinēts saturs, kas ir jāparāda. Ja ar tīru HTML/CSS/JavaScript saturu kādam ir par maz, tad tā vietā, lai šajā XML failā norādītu parādāmo saturu, ir iespējams arī norādīt izpildāmo tīmekļa aplikācijas adresi. Tā, piemēram, triviālais “Hello world!” piemērs:

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8" ?> 
<Module>
<ModulePrefs title="hello world example" />
<Content type="html">
<![CDATA[ Hello, world! ]]> </Content>
</Module>

Lai būtu nedaudz interesantāk, es izdomāju, ka varētu uztaisīt rīku, kas parādītu nekur.lv jaunākos pievienotos ierakstus. Te nu ar pliku HTML/CSS/JavaScript varētu būt par maz, tāpēc rīka XML failu pārveidoju par šādu:

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>
<Module>
<ModulePrefs title="Nekur.lv news feed" scrolling="true" author_email="hi5@webtech.lv" />
<Content type="url" href="http://www.webtech.lv/projects/gadgets/nekur.lv"></Content>
</Module>

Būtībā ar to arī beidzās specifiskās lietas, kas saistītas ar mana rīka izstrādi – tālāk jau vairs atlika tikai uzrakstīt attiecīgo tīmekļa aplikāciju, kas slēpjas adresē http://www.webtech.lv/projects/gadgets/nekur.lv.

Kur likt gatavo Gadget?

Patiesībā iespējas izvietot savus garadarbus ir pietiekami plašas. Līdz ar Google Gadget API iekļaušanu lielākajos sociālajos tīklos, var droši teikt, ka ir vērts piedomāt par šādu sīku rīku izstrādi. Tā, piemēram, viens no standarta veidiem, kā izmantot izveidoto rīku ir to pievienot savai iGoogle lapai.

igooglepage.gif

Nākamais solis ir skatīties sociālo tīklu virzienā. Tā, piemēram, manis izveidotais rīks izskatās vienā no pasaules lielajiem sociālajiem tīkliem hi5.com:

hi5.gif

Metam pie malas sociālos tīklus, ir kas vēl interesantāks. Patiesībā ar Amnesty™ Generator palīdzību visus šos Google Gadget rīkus var darbināt arī Windows Vista sāna rīku joslā (sidebar). Iespaidīgi, vai ne? Visbeidzot katrs pats var šādus rīkus izvietot arī savās mājas lapās izmantojot Google piedāvāto gmodules.com servisu. Tā, piemēram, lai ievietotu manis izveidoto rīku savā lapā, ejam uz gmodules.com lapu un izvēlamies, kā izskatīsies pats rīks. Pēc tam jau saņemam HTML kodu, kuru vienkārši jāievieto savā mājas lapā. Pēc ievietošanas mājas lapā tas izskatīsies šādi:

Kas tālāk?

Tālāk mēs varam atkal atgriezties pie sociālajiem tīkliem un paskatīties Google OpenSocial virzienā, izstrādāt savus rīkus uzreiz vairākiem sociālajiem tīkliem, kuri jau izmantotu ne tikai mūsu servera resursus, bet arī konkrētā sociālā tīkla draugu tīkla un citu specifikācijā definēto funkcionalitāti. Tāpat tālāk var skatīties arī uz iespējām pašiem savā sistēmā ieviest atbalstu šādu rīku izmantošanai (skatamies un sekojam līdzi Apache Shindig projekta attīstībai). Katrā ziņā tiem, kas nodarbojas ar programmēšanu un interesējas par sociālajiem tīkliem, ir vērts ar vienu acs kaktiņu pieskatīt lietas, kas pavirzās uz priekšu šajā jomā.

Nobeigumā vēl interesenti var paspēlēties ar manu sarakstīto izejas tekstu: nekurlv-gadget.zip