Visticamāk, ka Latvijā nav tāda cilvēka, kas nebūtu dzirdējis par digitālās televīzijas afērām un neskaitāmo miljonu lietām. Šoreiz ne par to. Šoreiz par vienkārša patērētāja skatījumu uz lietām. Kamēr tiesas zālēs ir iegūlušas lietas par digitālo televīziju un tiek meklēti vainīgie, tikmēr pašas digitālās televīzijas testi iet pilnā sparā. Pagājušajā piektdienā arī es pievienojos digitālās televīzijas testētāju pulkam. Nolēmu iegādāties Digitality T2001 CX MKII uztvērēju no internetveikala neoshop.lv par 55Ls un paskatīties, ko es savās mājās televizora ekrānā varu ieraudzīt. Tā kā Baloži ir pietiekami tuvu TV tornim, tad rezultātam būtu jābūt pietiekami labam.

Līdz šim man mājās vienmēr ir bijusi tikai parastā kabeļtelevīzija un kvalitāte vairumam kanālu ir bijusi pietiekami laba, lai par to nesatrauktos. Bet nu pie digitālās televīzijas. Kā vienu no tās bonusiem vienmēr uzsver to, ka neatkarīgi no tā, cik tuvu vai tālu tu esi no torņa, neatkarīgi no citām niansēm, ja vien signāla stiprums ir pietiekams, bildes kvalitāte būs ideāla. Tas ir, aizmirstam par sniedziņiem, peldošām bildēm, skaņas traucējumiem,utt. Tieši tāpat tas ir arī praksē – ja ar signāla stiprumu viss ir kārtībā, tad arī bildes un skaņas kvalitāte ir izcila, gadījumā ja signāla stiprums nokrītas līdz kādiem 30-40%, tad televizorā sāk parādīties MPEG-2 kodējuma tipa traucējumi ar kvadrātiņiem, skaņas traucējumi, vai arī vienkārši tiek paziņots, ka signāla nav vispār. Kāpēc lai tik tuvu televīzijas tornim es redzētu šādus traucējumus? Diezgan daudz izsaka arī reljefs, cik augstu/zemu tava izvēlētā vieta atrodas pret televīzijas torni, tas ir, ir nepieciešama tiešā redzamība ar TV torni. Tā kā Baloži laikam ir kaut kādā minimālā bedrē, tad arī ar signāla uztveršanu rodas šādas tādas problēmas. Pirms biju paspējis iegādāties digitālās televīzijas istabas antenu, kā antenu izmantoju vecu pasmagu virtuves dakšiņu, arī ar to varēju uztvert gandrīz visas testa pārraides. Dažas dienas atpakaļ nopirku arī digitālās televīzijas istabas antenu. Diezgan lielu pārsteigumu sagādāja fakts, ka ar veco labo virtuves dakšiņu (jā, ar to pašu, ar kuru cilvēki mēdz ēst pusdienas) es varēju uztvert vairāk kanālu.

Nākamais solis – lai varētu skatīties kaut ko vairāk par standarta LTV1, LTV7, TV5 un citu standarta kanālu paketi, ir jādodas uz Baltcom klientu apkalpošanas centru un par Ls 10.03 jāiegādājas Conax testa karte, kas darbošoties līdz maija beigām. Cik sapratu, tad ap maija beigām arī varētu beigties nu jau diezgan garais testēšanas periods. Tā kā mans Digitality uztvērējs ir aprīkots ar Conax karšu ligzdu, tad tā nav problēma. Aizgāju uz Baltcom klientu apkalpošanas centru, tiku pie kartiņas un tagad varu skatīties arī pārējos kanālus, ja vien izdodas uztvert to signālu :)

Kā tad īsti ir ar to kvalitātes atšķirību? Es teiktu, ka kvalitātes atšķirība starp parastu kabeļtelevīziju un digitālo televīziju ir vienkārši graujoša. Iespējams, ka tas ir atkarīgs arī no kabeļtelevīzijas piegādātāja, taču manā gadījumā tā īsti vairs pat negribas skatīties virsū tai bildei, kas tiek iegūta caur kabeļtelevīzijas tīklu. Ja LTV7 vienmēr ir bijusi tā televīzija, kuru varēja skatīties ar mokām caur kārtīgu “sniedziņa” devu, tad tagad bilde ir vienkārši kristāldzidra. Tas pats arī attiecas uz pārējām televīzijas programmām. Diemžēl pagaidām vēl neesmu atradis īsto vietu savai antenai un reizi pa reizei uzķeros uz signāla traucējumiem, taču visā visumā esmu ļoti apmierināts ar piedāvāto kvalitāti. Patiesībā sākotnēji man bija doma par to, ka jāizvēlās ir starp Lattelecom TV, VIASAT satelītšķīvi, Baltcom kabeļtelevīziju, IZZI kabeļtelevīziju un galu galā arī starp Baltcom Digitālo virszemes televīziju. Diemžēl visiem pārējiem variantiem ir nepieciešami vadi, kurus pašreizējā televizora atrašanās vietā nav nemaz tik viegli ievilkt, tāpēc testus sāku tieši ar digitālo televīziju. Šobrīd izskatās, ka testus nebūs iemesla turpināt – ar pašreizējo digitālās televīzijas kvalitāti esmu vairāk nekā apmierināts.

Viena nianse, kuru citiem vajadzētu zināt – pirmo reizi ieslēdzot Digitality uztvērēju kā reģionu ir jānorāda Somija, citādi pārraides varētu arī neizdoties uztvert.