Praktiski pašā pēdējā brīdī (aptuveni trešdien) uzzināju par šajā nedēļas nogalē notiekošu pasākumu, kas veltīts Drupal izstrādātājiem un interesentiem. Tā kā neesmu manījis Latvijā PHP izstrādātājiem veltītas konferences vai kā tās tagad mēģina padarīt neoficiālākas, saucot par “campiem”, tad nolēmu piedalīties. Mana pieredze ar Drupal ir visai neliela. Savulaik esmu nomigrējis vienu savu WordPress blogu uz Drupal ar domu, ka tā varētu pārtapt par komūnas lapu ar daudziem blogotājiem, forumiem un visu citu. Dažādu apstākļu sakritības dēļ gan projekts jau pāris gadus ir pamests novārtā un spambotu apsēsts. Lai nu kā, interese par Drupal, kā izstrādes platformu man nav īpaši mazinājusies. Pietiks priekšvārdam, par pašu pasākumu.

Ierados norises vietā, SSE Riga, mani laipni sagaidīja, iedeva pierakstāmos materiālus, pasākuma programmu ar dalījumu pa auditorijām, tiku arī pie konferences T-krekla.

Sākumā mazliet sabijos par to, ka manas Drupal zināšanas varētu būt par īsu, lai varētu tikt līdzi pārējiem dalībniekiem. Tieši šī iemesla dēļ izvēlējos klausīties vairāk tās lietas, kas būtu piemērotas Drupal iesācējiem un manai zināšanu bagāžai tīmekļa lietu izstrādē:

  • Starting with Drupal: Installation, building with CCK & Views (James Nesbitt) – ievads Drupal, uzstādīšanas nianses, konfigurēšanas nianses, produkcijas, staging, izstrādes vides, utt.
  • Mapping with Drupal (Artis Bajārs) – Google Maps integrācija Drupal, projekti ar lielu ģeogrāfisko objektu skaitu un atlasēm
  • Drupal module development (Domas Monkus) – ievads Drupal moduļu sistēmā, tās iespējās.
  • Advanced AJAX with less Javascript (Miķelis Zaļais) – prezentācija ar praktisku ievirzi Drupal moduļu izstrādē, standarta darbību padarīšana par AJAX darbībām, izstrādātājiem domātie rīki
  • From a html/css template to a Drupal theme (Hans Rossel) – ievads Drupal tēmu izstrādē, visai praktiska prezentācija, kā no internetā atrasta bezmaksas šablona izveidot Drupal tēmu

Lielos vilcienos attiecīgo lekciju noklausīšanās bija diezgan vērtīga, lai saprastu, kā drupal strādā, kā tas tiek izstrādāts un kā es pats varu sākt izmantot tā paplašināšanas un izstrādes iespējas. Ja pirms pasākuma Drupal man asociējās ar sarežģīti administrējamu satura pārvaldības sistēmu, tad tagad es to vairāk uzskatu par izstrādes platformu, kas tā patiesībā arī ir.

Man kā praktiskam cilvēkam vislabāk patika Miķeļa Zaļā sniegtais ieskats Drupal AJAX/JavaScript, kas iekļāva ne tikai informāciju par JavaScript/AJAX lietām, bet arī pamata lietas par Drupal moduļu izstrādi. Tā kā tieši pirms šīs lekcijas biju klausījies Domas Monkus prezentāciju par moduļu izstrādi, tad šī prezentācija pat zināmā mērā papildināja iepriekšējo.

Labas bija arī James Nesbitt un Hans Rossel prezentācijas, attiecīgi par Drupal tēmu izgatavošanu no gatava HTML/CSS šablona un vispārējs ievads Drupal un izstrādē ar Drupal. Vienīgais, kas mani no dzirdētā līdz galam neaizķēra, bija Arta Bajāra stāsts par karšu moduļu lietošanu. Visticamāk tādēļ, ka es pārāk maz zināju par pieminētajiem moduļiem un Drupal izstrādi kā tādu. Droši vien man mazliet traucēja arī zināšanu bagāža par šāda tipa servisu izstrādi no nulles, neizmantojot Drupal un Arta pieminēto Apache Solr, tā vietā izmantojot Sphinx meklētāju.

Noslēgumā jāsaka liels paldies par šāda pasākuma organizēšanu. Iespējams, ka dalībnieku būtu vēl vairāk, ja informācija par šo pasākumu būtu parādījusies publiskajā telpā kādu brīdi agrāk. Turklāt paziņojumā par pasākumu noteikti vajadzēja minēt, ka gaidīti ir ne tikai Drupal lietpratēji, bet arī vienkārši interesenti.

DrupalCamp Baltics 2010 lapa