Grāmatu plaukts
Posted on October 17th, 2010 in No Comments »
Es lasu. Šeit tiks ieviests neliels saraksts ar lasītajām lietām un, iespējams, nelieli komentāri par izlasīto.
Lasu
- Founders at Work: Stories of Startups Early Days
- Beautiful Code: Leading Programmers Explain How They Think
- Switch: How to Change Things When Change Is Hard
Izlasīts
Beware Dangerism! (Kindle Single) – grāmata, kuru vajadzētu izlasīt katram vecākam. Vienkārši izsakoties relativitātes teorija darbojas visās jomās, arī bērnu audzināšanā. Grāmatas galvenais uzsvars ir uz to, cik ļoti vecāki mēģina aizsargāt savus bērnus un cik daudz par daudz vecāki uztraucas par savām atvasēm. Tāpat arī stāsts par to, cik atšķirīga ir vecāku izpratne par drošību atkarībā no vides, kurā dzīvo. Iesaku izlasīt visiem vecākiem.
Clean Code: A Handbook of Agile Software Craftsmanship – grāmata, kas spēj kardināli mainīt programmas koda nozīmi un uztveri. Vēl nebiju ticis līdz pus grāmatai, kad jau 90% no mana sarakstītā koda man pašam kļuva pretīgi lasīt, jo ļoti daudzās niansēs tas ne tuvu nebija ideāls. Koda kvalitāte ir ļoti būtiska projekta ilgtspējas nodrošināšanai. Tieši kvalitatīva koda rakstīšana nodrošina konkrētā projekta iespējas darboties ilgtermiņā. Viena no labākajām atziņām – to, ka kods ir nekvalitatīvs var just pēc tā, kādos tempos notiek izstrāde. Projekta sākumposmā progress kā likums virzās uz priekšu ļoti raiti, jo tālāk virzās progress, jo lēnāks kļūst izstrādes process. Tieši izstrādes procesa sabremzēšanās ir kā viena no zīmēm, ka kaut kas nav kārtībā ar koda kvalitāti. Vairums no grāmatā minētajām atziņām bija balstītas uz Java izstrādi, taču tas netraucē šīs idejas adaptēt citām programmēšanas valodām un vidēm. Iesaku izlasīt.
Algorithms of the Intelligent Web – visai vērtīga lasāmviela par to, kā darbojas dažādi inteleģentie tīmekļa risinājumi sākot no personalizētas meklēšanas, beidzot ar datu klasterizēšanu, ieteikumu piedāvāšanu lietotājiem. Interesanti, ka lasot grāmatu vairākas no gūtajām atziņām jau nākamajā dienā varēju ieviest dzīvē.
Luke Wroblewski – Web Form Design: Filling in the Blanks – droši vien šo varētu atzīmēt kā obligāto lasāmvielu jebkuram programmētājam un lietotāja saskarnes projektētājam. Lieliska grāmata, kurā soli pa solim tiek apskatīti visi formu būvēšanas aspekti, kas ir pārbaudīti izmantojot reālus mērījumus, tai skaitā ar acu zīlīšu fiksēšanas analīzi. Grāmata ir lieliski strukturēta un viegli lasāma.
Andrew Burgess – Getting Good With Git – diezgan labs ievads Git un tā izmantošanā, lietošanas tehniskajās niansēs. Man kā Subversion lietotājam likās gana labs materiāls, lai saprastu, kā tas darbojas un kuros gadījumos to būtu vērts izmantot. Galvenokārt grāmatu gribēju lasīt tādēļ, ka ļoti daudzi no aktuālajiem atvērtā koda risinājumiem šobrīd izmanto tieši Git kā versiju kontroles sistēmu.
Our Iceberg Is Melting: Changing and Succeeding Under Any Conditions – grāmata par pārmaiņu vadību. Lai arī noformējums un nosaukums mazliet atgādina maģiskās pašpalīdzības grāmatas, šī likās diezgan vērtīga. Būtībā šīs grāmatas vērtību pamana nevis tās lasīšanas laikā, bet tikai pēc tam – tad, kad sastopies dzīvē ar gāmatā aprakstītajām situācijām. Zīmīgi, ka man šāda veida situācijas, kuras iepriekš nebiju piefiksējis, sāka lekt acīs jau praktiski nedēļas laikā kopš grāmatas izlasīšanas. Grāmatu gan lasīju latviskajā tulkojumā, taču tas lietas būtību nemaina. Grāmata lasās viegli un ātri. Liekas, ka izlasīju to kādas pusotras stundas laikā.
Jason Fried, David Heinemeier Hansson – Rework – otrā grāmata no 37signals, liekas, ka tikpat laba, kā pirmā. Lasās ārkārtīgi viegli un sniedz diezgan daudz un dažādas atziņas, kas var izmainīt domāšanu. 37signals kā uzņēmums man liekas diezgan liels fenomens, ņemot vērā viņu darba stilu un rezultātus, kā rezultātā nez vai viss grāmatā minētais ir jāmēģina realizēt dzīvē. Jebkurā gadījumā grāmata ir labs ieskats šī uzņēmuma darba stilā, no kura ir ko mācīties. Esmu lasījis arī pirmo grāmatu Getting real.